Práčata z Týna

 

Občanské sdružení Práčata z Týna vzniklo v Horšovském Týně 10.října 2010 při realizaci programu v kapucínském klášteře v Horšovském Týně. Zakládajícími členy byli Emanuel Svoboda (zakládající člen skupiny Samotáři a člen spolku Šlejfíř, otec Emíka), Václav Kadera (majitel tvrze ve Štěpánovicích, člen spolku Šlejfíř, děda Davida), Karel Knotek z města pražského, Alenka Říhová (bývalá členka ochotnického divadla v Horšovském Týně a matka Kryštůfka) a dětský členové Emanuel (Emík) Svoboda, Krištof (Kryštůfek) Říha, Martin (Martínek) Leroch a David Novák z Kutné Hory.

   Sdružení vzniklo původně především na realizaci projektu Oživlá doba minulá a strašidla známá i neznámá a vyprávění o historii, které začalo psát svůj příběh v roce 2010 v kapucínském klášteře v Horšovském Týně.


   Zaměřujeme se na realizaci vlastní divadelní tvorby za využití prvků scénického šermu a divadelních pokusů o hraní do doby středověku dle našich představ se zapojením dětských členů sdružení. Programově překlenujeme historická období od gotiky po baroko. Své programy koncipujeme a stavíme na propracovaných divadelních scénách, textu a scénickém šermu.

   V roce 2011 jsme už jako Práčata z Týna měli první vystoupení v lednu na Regiontour v Brně s pořady Pověst o zakletém houslistovi a Hejkal. Následovalo vystoupení O houslistovi v dubnu na Noci s Andersenem na zámku H.Týn a Pálení čarodějnic na rozhledně v H.Týně s hrou Hejkal. V červenci společně se skupinou Bibus spiritus týdenní vystupování na hradě v Nových Hradech u Třeboně a v Selibově u Písku jsme byli u křtu Pohádkové kovárny ve společnosti pana režiséra Zdenka Trošky. V srpnu jsme měli vystoupení v Brandýse nad Labem na nádvoří místního zámku. Sezonu jsme ukončili v říjnu v kapucínském klášteře v H.Týně.

   V roce 2012 jsme měli první vystoupení opět v lednu na Regiontour v Brně s hrou Bitva u Domažlic 1431. Další vystoupení bylo v březnu na Noci s Andersenem na zámku H.Týn a Pálení čarodějnic na rozhledně v H.Týně společně se skupinou Conviktus. Červen byl ve znamení Historie hrou v kapucínském klášteře v H.Týně, vystoupení na tvrzi ve Lštění a na Historickém víkendu v Plzni V červenci na zámku v Poběžovicích jsme strávili dva dny. V srpnu jsme měli vystoupení v Brandýse nad Labem.V září jsme přibrali novou členku Jiřinku. Sezonu jsme ukončili v prosinci v kapucínském klášteře v H.Týně na akci Čertovské reje.


   Rok 2013 jsme opět začali v lednu na Regiontour v Brně s novým programem a to nacvičenou sestavou s prapory, kdy nám pomáhali bubeníci s vytvořením atmosféry a výborné atmosféry. Toto první vystoupení s prapory bylo dáno i na youtube některým z našich fanoušků. ( videa: rozhovor - vystoupení - vystoupení2 )
Další vystoupení bylo v dubnu na Noci s Andersenem na zámku H.Týn a Pálení čarodějnic na rozhledně v H.Týně společně se skupinou Conviktus. Červen byl ve znamení Historie hrou v kapucínském klášteře v H.Týně, vystoupení na Historickém víkendu v Plzni V červenci v klášteře v Domažlicích jsme při sympóziu sklářském vystoupili s Bitvou u Domažlic. Následné dny jsme byli na hradě Točník kde jsme strávili čtyři dny vystupováním a ukázkami života v dobách rozmachu hradu Točník. V září jsme si vyzkoušeli natáčení pohádky v klášteře Kladruby s panem režisérem Svěrákem ml. zvaná Tři bratři, která byla uvedena v srpnu 2014 . Vystoupeni v Bělé nad Radbuzou bylo také v září.Sezonu jsme ukončili v prosinci v kapucínském klášteře v H.Týně na akci Čertovské reje a firemním vystoupením pro firmu Metal v Zahořanech.

 

 

Naše malá a milá společnost dětských herců se zaměřením na historii má ve svém programu tyto hry :

 

   Husité v Čechách aneb Bitva u Domažlic 1431 - hra, kdy setkání husitů s křižákem, který přišel do Čech pro slávu, vrcholí po bitvě u Domažlic léta páně 1431. Úsměvné vyprávění jak husité vyhnali křižácké vojsko z českého království. Boj husitů s cepy, sudlicemi, vidlemi.

 

   Přepadení kupce - mušketýři, kteří se vrací z třicetileté války a jejich záliba je boj, chvástání a společné radovánky. Používání kordů, halaparten a dalších zbraní v bojích o ženu a při přepadení kupce

 

   Praporové show - šikovnost a umění mladých praporečníků při točení a používání  praporů

 

Zajímavosti o nás

V listopadu 2014 jsme mohli díky organizátorům Juniorfestu doprovázet a předvést své umění pro herce Kábira Bediho alias Sandokana nebo také Černého korzára na zámku v Horšovském Týně. Toto setkání předčilo vše, co jsme do této doby dělali a po malé besedě, kterou jsme měli pouze my a pan Kabir Bedi, jsme opravdu odcházeli nadšeni, plni dojmů ze setkání s tímto charismatickým hercem a možná i trošku, ale právem, jako hrdinové večera.

 

V sobotu 21. Června 2014 se divadelní společnost Práčata z Týna vydala na soutěžní přehlídku skupin historického šermu do Budyně nad Ohří se svoji hrou Bitva u Domažlic léta páně 1431. Soutěž Budyňská se odehrává v nádherných prostorách Vodního hradu v Budyni nad Ohří a letos . Na tuto ojedinělou akci, kterou pořádá skupina historického šermu Lepus, kromě značného počtu diváků a skupin historického šermu, přihlíží odborná porota, která hodnotí výkony jednotlivých skupin. Porota se skládá z režiséra, historika, šermíře a diváků. Každý z porotců předává cenu za svůj obor, který hodnotí. .
Naše Práčata skončila celkově třetí a první v kategorii dětských skupin, kdy tam vystupovala ještě jedna skupina dětí z Teplicka. Celkově vyhrála skupina zvaná Inferno z Prahy.

 

 

http://pracata.htyn.cz/

Tento web byl vytvořen v systému web-rychle.cz pro nekomerční užití.